Jak powinna być przygotowana wycena druku etykiet

Etykiety samoprzylepne są produktem bardzo uniwersalnym i stosuje się je w wielu miejscach.

Oklejamy nimi najróżniejsze powierzchnie opakowań takie jak szkło, plastik, papier, karton, folia, drewno, guma, metal i wiele innych. Co istotne, etykiety muszą “pracować” także w różnych warunkach. Często są to: zmienna temperatura, wilgoć, miejsca narażone na zaplamienie czy uszkodzenie mechaniczne. Niejednokrotnie są to także warunki atmosferyczne lub np. bardzo niska bądź przeciwnie, wysoka  temperatura. 

Pomyśl, czy możesz pozwolić sobie na sytuację, w której etykieta może zawieść i nagle przestać spełniać zadania jakie od niej oczekujesz. 

Etykietujesz produkt, który kosztował Cię sporo pracy, zaangażowania, pomysłów i oczywiście pieniędzy. Absolutnie nie zakładasz, że etykieta odpadnie, łatwo się uszkodzi czy zabrudzi. Co więcej chcesz, żeby była piękna, kolorystyka odpowiadała Twoim oczekiwaniom i produkt jako całość powinien zwracać uwagę kupujących. Jako pewnik zakładasz, że podczas naklejenia nie będzie niespodzainek na maszynie etykietującej.

No właśnie, co może pójść nie tak?

Niestety sporo. Zawsze powtarzam, że możemy wyprodukować 10 teoretycznie takich samych etykiet. Położę je na biurku i na pierwszy rzut oka będą wyglądały tak samo lub bardzo podobnie. Każda z nich jednak będzie zachowywała się różnie w zależności od miejsca i sposobu użytkowania. Co z tego, że etykieta będzie pięknie wydrukowana jak przy pierwszym użytkowaniu poplami się od brudnych rąk lub rozmarze się farba.

Dlatego aby rzetelnie przygotować wycenę, zawsze musimy mieć kilka podstawowych informacji na temat zastosowania etykiety. Tylko taki sposób pozwoli na to, żeby określić jaki tak naprawdę rodzaj etykiety jest potrzebny. Wiem, że to zajmuje kilka chwil jednak wychodzę z założenia, że lepiej 10 minut porozmawiać i zrobić raz a dobrze.

Oczywiście rodzaj etykiety będzie miał wpływ na jej cenę. Jednak co to za korzyść kiedy zaoszczędzimy kilka złotych, a etykiety np. odpadną z opakowań podczas transportu, zaczną się marszczyć lub wyblakną na słońcu. Oczywiście jest też druga strona medalu - często nie ma co przesadzać z doborem zbyt rygorystycznych parametrów bo nasza etykieta będzie funkcjonowała w miejscu, gdzie nic specjalnego  jej nie grozi.

Jednak generalnie, aby móc dobrze wycenić produkcję etykiet potrzebujemy odpowiedzi na poniższe pytania:

  • czy etykieta będzie narażona na działanie warunków atmosferycznych
  • czy etykieta będzie narażona na działanie wilgoci (np. pod prysznicem)
  • czy etykieta będzie narażona na działanie substancji chemicznych np. tłuszczy, alkoholu, detergentów
  • czy etykieta będzie narażona na działanie niskich lub wysokich temperatur - jaki zakres
  • czy etykieta będzie narażona na intensywne działanie promieni słonecznych 
  • czy etykieta będzie klejona na powierzchnie mokre, wilgotne, trudne.
  • na jaki rodzaj tworzywa będzie naklejana etykieta
  • czy etykieta będzie narażona na działanie czynników mechanicznych 
  • czy etykieta powinna dać się łatwo odkleić czy wręcz przeciwnie
  • czy etykieta ma maskować jakiś element na który będzie naklejona (np. nieaktualny tekst starej etykiety będącej już na opakowaniu)

Albo po prostu informacji gdzie będzie stosowana etykieta np.: zostanie naklejona na słoiki z dżemem, które będą stały w sklepie na półkach lub będą to etykiety na żel pod prysznic lub na słoik z miodem. To już daje nam pogląd co możemy zaproponować i jak rodzaj etykiet będzie idealny.

Generalnie zmierzam do tego, że aby przygotować dobrą wycenę trzeba mieć dobre informacje. Trzeba pamiętać, że etykiety różnią się od siebie surowcem, klejem i sposobem wykończenia i to wpływa na ich właściwości. Wszystko to ma też wpływ na cenę.

Zależy nam aby etykiety zawsze spełniały swoje zadanie i nigdy nie zawodziły, a nasi Klienci byli spokojni i nie musieli o nich myśleć.  To nasza misja!


×