Jak zaprojektować i wyprodukować etykietę na piwo rzemieślnicze

Od kilku lat piwa rzemieślnicze przeżywają swój renesans i nie bez powodu cieszą się dużą popularnością.

Ich walory smakowe, różnorodność i wysoka jakość znajduje wielu zwolenników. Producenci konkurują na sklepowych półkach i cały czas muszą myśleć nad wizualną strategią produktów. Teraz konsument wchodzący w alejkę z piwami rzemieślniczymi  staje przed ogromnym wyborem. Wiele marek, nazw i kolorów powoduje, że kupujący potrzebuje silnej zachęty, aby sięgnąć właśnie po Twoje piwo, zwłaszcza kiedy wcześniej nie miał okazji go degustować. Decyzję podejmuje więc na podstawie wyglądu butelki, gdzie na pierwszy plan wysuwa się etykieta, która pokazuje osobowość Twojej marki i musi być elementem starannie przemyślanej strategii marketingowej. 

Oprócz typowej sprzedaży piwa rzemieślniczego w sklepach, bardzo często są one wykorzystywane jako produkt reklamowy czy promocyjny. Wiadomo, że piwo oczywiście konsumowane odpowiedzialnie, jest kojarzone z chwilami relaksu w miłym towarzystwie. Jeżeli jesteś właścicielem restauracji, pensjonatu czy hotelu warto pomyśleć o sprzedaży piwa z własną etykietą. Dobrym pomysłem, jest też rzemieślnicze piwo reklamowe w formie prezentu aby docenić swoich Klientów przy okazji różnych świąt, targów czy spotkań.

Poniżej postaram się przekazać kilka porad jak skutecznie zaprojektować etykietę samoprzylepną na piwo rzemieślnicze i chociaż oczywiście nie ma jednego stuprocentowego przepisu, jest kilka zasad które należy wziąć pod uwagę.

Po pierwsze: WYMIAR i KSZTAŁT etykiety.
Kiedy masz już wybraną butelkę dobierz odpowiedni kształt i wymiar etykiety samoprzylepnej. Musi wyglądać proporcjonalnie i jednocześnie pomieścić grafikę oraz niezbędne informacje handlowe. Musisz wybrać tak, aby wyeksponować kształt  butelki oraz przyciągnąć wzrok konsumenta do etykiety. Najczęściej spotykane i sprawdzone opcje to:

 • jedna etykieta prostokątna 
 • dwie etykiety prostokątne frontowa (grafika) i tylna (tekstowa)
 • etykieta owalna na froncie plus prostokątna lub owalna na tyle
 • indywidualna etykieta kształtowa

Decydując o powyższych opcjach należy brać pod uwagę wytyczne technologiczne linii oklejającej. Kiedy zlecasz wyprodukowanie piwa z własną etykietą otrzymasz te informacje od producenta. Kiedy poznasz wymiar etykiet dobrze jest sobie wydrukować jej kontur, wyciąć i przyłożyć do butelki. Da to ogólny pogląd i pozwoli ocenić sytuację w realu.

Po drugie: PROJEKT GRAFICZNY etykiety.
To chyba najtrudniejszy element całej układanki. Wszystkie inne, to sprawy typowo technologiczne, natomiast tutaj wkracza kreacja. Pół biedy kiedy uwarzyłeś doskonałe piwo na swoje potrzeby i teraz chcesz je zaprezentować gronu znajomych. Wtedy możesz skorzystać z programów typu CANVA lub kreatorów dostępnych online. Jest tam do dyspozycji wiele szablonów, z których możesz skorzystać.

Kiedy jednak, planujesz sprzedaż lub działania reklamowe musisz zrobić to profesjonalnie. Twoja etykieta samoprzylepna musi być indywidualna i opowiadać Twoją historię. 
Jeżeli więc nie jesteś doświadczonym grafikiem komputerowym, warto takie zadanie zlecić fachowcom. W EKOROLU masz do dyspozycji, kreatywne studio graficzne, któego sercem są zaprawieni w boju graficy.
Przed takim zleceniem zastanów się co chciałbyś pokazać na etykiecie piwa rzemieślniczego, jaki styl ma prezentować. Jeżeli wolisz tradycyjne rozwiązania możesz nawiązać do:

 • nazwy browaru
 • historii okolicy, gdzie znajduje się browar
 • metody ważenia
 • lokalnych tradycji

i utrzymać rustykalny lub elegancki styl.

Na drugim biegunie będzie styl bardziej luźny, wesoły lub nawet abstrakcyjny. Tutaj można poszaleć z: 

 • kolorami
 • ciekawymi nazwami
 • odwoływać się do emocji czy stylu życia
 • umieścić zabawne rysunki, historyjki, komiksy
 • nawiązać do konkretnej grupy docelowej biorąc pod uwagę jej zainteresowania 

Jeżeli oferujesz wiele gatunków piwa (np. ALE, IPA, PILZNER), pamiętaj aby seria etykiet była spójna wizualnie i kompozycyjnie. 
Projektując etykiety samoprzylepne na piwo trzeba pamiętać też o umieszczeniu niezbędnych informacji handlowych m in. takich  jak skład, adres producenta, kod kreskowy, pojemność. Warto rozważyć umieszczenie kodu QR, który po zeskanowaniu przeniesie konsumenta do odpowiedniej strony internetowej np. z promocją, ciekawymi informacjami, ofertą itp. - tutaj jest wiele możliwości. Możesz o tym poczytać w innym artykule na blogu - https://www.ekorol.info/etykiety-z-kodami-qr

Po trzecie: TECHNOLOGIA.
Czyli odpowiedni dobór surowca i techniki druku. Jeżeli chodzi o surowiec to najczęstszym wyborem jest folia samoprzylepna. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że to materiał odporny na wilgoć. Czyli piwo można przechowywać w lodówce czy zamoczyć w wodzie i etykieta nie straci swoich walorów. Nie pomarszczy się i nie odpadnie. Drugą opcją jeżeli chodzi o etykiety samoprzylepne jest papier. Jeżeli zdecydujemy się na ten wybór, to warto taką etykietę pokryć lakierem, który dodatkowo zabezpieczy ję przed działaniem wilgoci, ponieważ papier jest surowcem chłonącym wilgoć co negatywnie wpływa na żywotność etykiety i jej estetykę. Lakier jest też wykończeniem, które wpływa na wygląd i estetykę. W zależności od rodzaju projektu możemy wybrać lakier połysk lub matowy lub też połączyć te dwa lakiery na jednej pracy. Tutaj wszystko zależy od kreatywności grafika.

Drugim elementem technologicznym jest wybór metody druku. Będzie ona uzależniona od takich parametrów jak:

 • docelowy nakład
 • ilość asortymentów w danym nakładzie
 • rodzaje uszlachetnień
 • zastosowanie farb PANTONE

Do mniejszych nakładów i druku CMYK najbardziej odpowiedni jest cyfrowy druk  etykiet. Możemy tutaj w ramach jednego wolumenu łączyć kilka projektów w tym samym wymiarze, nie ma kosztów przygotowalni czyli matryc drukowych. Proces druku jest również szybki.

Większe, rotujące nakłady, dodatkowe uszlachetniania czy wprowadzenie kolorów PANTONE będzie determinowało użycie metody fleksograficznej, która w tym przypadku będzie dużo bardziej ekonomiczna.

Jeżeli jesteście zainteresowani produkcją etykiet samoprzylepnych na piwo rzemieślnicze napiszcie do nas. Odpowiemy na wszelkie pytania, doradzimy i przeprowadzimy przez cały proces od A do Z. 
×