Etykiety z kodami QR

Na bardzo konkurencyjnym rynku, przewagę buduje dostarczanie ciekawych i wartościowych informacji.

Niestety na etykiecie czy opakowaniu mamy ograniczoną ilość miejsca oraz środków prezentacji. W świecie nowoczesnych technologii, gdzie praktycznie każdy dysponuje telefonem, błędem byłoby nie wykorzystać możliwości jakie daje internet i natychmiastowy dostęp do danych. I tutaj z pomocą przychodzą kody QR, które pozwalają wejść w różne interakcje i dodadzą do Twojego produktu nowe atuty.

Czym jest kod QR. Zapewne wszyscy znają występujące praktycznie na każdym opakowaniu kody paskowe. Układ kresek koduje sekwencje cyfr lub w niektórych przypadkach, w zależności od rodzaju kodu paskowego również litery. Jest to kod jednowymiarowy stosowany praktycznie jedynie do identyfikowania produktów w systemach sklepowych, logistycznych czy magazynowych i zasadniczo na tym jego rola się kończy. Kody QR to kody dwuwymiarowe  - złożone ze zbioru małych kwadracików w obramowaniu o kształcie kwadratu. Ten rodzaj kodu pozwala szyfrować dane alfanumeryczne oraz adresy stron internetowych, a to stwarza bardzo duże możliwości.

Umieszczając na etykiecie kod QR, zyskujesz zupełnie nowe opcje, ponieważ praktycznie większość smartfonów ma możliwość czytania takich kodów. Skanując je aparatem w telefonie klient zostaje przekierowany w miejsca takie jak np.

 • instrukcja obsługi
 • karta charakterystyki
 • certyfikaty
 • promocje
 • regulaminy
 • prezentacja czy historia firmy
 • przepisy kulinarne (np. w przypadku artykułów spożywczych)
 • różnego rodzaju multimedialne aplikacje rozrywkowe (audio, wideo)
 • filmy instruktażowe
 • możliwość zasubskrybowania newslettera
 • możliwość rejestracji produktu
 • prezentacje w rozszerzonej rzeczywistości 

Podstawową zaletą stosowania kodów QR jest możliwość aktualizacji danych w każdej chwili, tak żeby twoi klienci byli zawsze na bieżąco. Zobacz jak bogate są to możliwości przy wykorzystaniu niewielkiego fragmentu etykiety. Właściwie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Etykiety z kodami QR to również idealne rozwiązanie w restauracjach, sklepach detalicznych czy punktach usługowych. Drukując etykiety z kodem QR i naklejając je w określonym miejscu możesz dać klientom dostęp do menu, cennika czy promocji.

Oczywiście trzeba też zadbać o to, aby etykiety miały atrakcyjny, przyciągający uwagę wygląd oraz były wyprodukowane na surowcach gwarantujących trwałość w miejscu użytkowania. Pamiętaj, że przeniesienie części opisów do internetu i udostępnianie ich online pozwoli zaoszczędzić na etykiecie sporo miejsca, które można wykorzystać aby uatrakcyjnić projekt pod względem artystycznym.

Moim zdaniem, w rzeczywistości w której często zmieniają się przepisy, a tym samym wymogi odnośnie informacji, które mają znaleźć się na opakowaniu, wykorzystanie kodów QR będzie wręcz koniecznością lub nawet obowiązkiem. Po prostu ilość tekstu będzie niemożliwa do zmieszczenia na powierzchni etykiety. Nie da się w nieskończoność zmniejszać czcionki bo jej wymiar określają normy, a nadmiar tekstu wpływa negatywnie na walory artystyczne etykiety, a te są przecież bardzo ważne z marketingowego punktu widzenia.  Warto zatem pomyśleć o tym już teraz i przygotować swoje etykiety na taką ewentualność. Pomyśl ile wartości możesz dodać do swojego produktu “łącząc” go z internetem.

Jeżeli widzisz korzyści z zastosowania kodów QR w swoim biznesie daj nam znać. Podsuniemy jeszcze parę ciekawych pomysłów, przygotujemy wycenę i odpowiemy na Twoje pytania. Oczywiście nasze studio graficzne może wygenerować dla Ciebie taki kod i od podstaw zaprojektować całą etykietę czy opakowanie.

Wyróżnij swoje produkty dzięki naszym etykietom. To rozwiązanie spowoduje, że będziesz o krok przed konkurencją. Szybki dostęp do ważnych i atrakcyjnych informacji online z pewnością docenią Twoi klienci, a to bez wątpienia przełoży się na wzrost sprzedaży.

×